V Korytech 23, 106 00 Praha 10
- pro kontakt s firmou a zasílání korespondence či balíků. Osobní návštěvu si prosím sjednejte na ...

+420 774 850 340
+420 776 129 610

eKonto

Acesio

Jak vybírat ultrazvukovou čističku - miniporadna

29. 3. 2018
(16) Hlasů
   
(12134) Zobrazeno


Rádi vám s výběrem ultrazvukové čističky pomůžeme. Volejte tel. 777 100 077.

 

Jak vybírat ultrazvukovou čističku

 

  1. Výběr podle předpokládaného vytížení ultrazvukové čističky.

Prvním krokem při výběru  by mělo být stanovení denního hodinového vytížení.  Pokud  je předpoklad, že čistička bude  pracovat do cca4hodin/den  , lze vybrat ze standardní nabídky celonerezové profičističky. Ta má totiž nerez vanu vyrobenou tažením a nerez plech pro její výrobu, který má sílu 1-1,4mm se technologií tažení v ohybech ještě ztenčí na cca 0,5-1mm.   V případě, že by čistička byla vytěžována nadměrně, kavitace, která působí na materiál vany významně zkracuje životnost vany, ta se takzvaně vykavituje (bohužel tuto informaci většina prodejců neuvádí).

 

Pro velké vytížení čističky  je třeba uvažovat o jejím  nákupu v průmyslovém provedení. Ultrazvuková čistička v průmyslovém provedení má svařovanou vanu o minimální síle plechu 1,8mm.  To zajišťuje konstantní sílu nerez materiálu ve všech rozích vany a její prodlouženou životnost .

               

  1. Výběr podle velikosti vany

V parametrech udávaných u většiny ultrazvukových čističek jsou uváděny vnitřní rozměry vany (první dvě čísla jsou vždy půdorysný rozměr vany a poslední je výška).    Dále třeba mít na zřeteli skutečnost, že  využitelný prostor vany o něco zmenší nerez koš, který je dodáván  s čističkou.  Doporučení při nákupu je jednoznačné, pořidte si čističku spíš větší, aby byla rozměrově rezerva po vložení čištěného předmětu.  (Navíc i prodejní zkušenosti hovoří o tom, že pokud je pořízena nová čistička a provozovatel se seznámí s její účinností později lituje že si nepořídil větší, která by mu umožnila čistit mnohem větší škálu dílů).

Poznámka : Např čistička s údajem 15L  má vanu 330x300x150 to je 14,85 litrů =15L, ale skutečný objem je o něco málo  nižší -mírnězakulacené rohy vany. 

 

  1. Nastavitelné parametry    

Drtivá většina čističek má nastavitelnou teplotu ohřevu, čas čištění, některé velikost výkonu.  V nabídce jsou i čističky s funkcí „degas“ (pro autoservisy to většinou není nezbytnost) nebo jinými funkcemi, které mohou zvýšit účinnost čištění, ale ne významně.

Čas čištění – je závislý na stupni kontaminace čištěného dílu. Nelze jednoznačně doporučit, protože jeho délka je závislá i na několika dalších faktorech (způsob znečištění, jeho houževnatost...)

Teplota lázně – je prokázáno, že účinnost čištění s narůstající teplotou narůstá. Není to však lineární závislost a nad 50º Celsia již účinnost čištění většinou nenarůstá.

Při prvním čištění doporučujeme nastavit teplotu na max. 50º Celsia a po 10minutách kontrolovat čištěný díl. Tak se lze postupně dopracovat k optimálnímu nastavení čističky pro další čištění.

 

4.Frekvence ultrazvuku.

 

Nebudeme zde uvádět matematické vzorce pro výpočet účinnosti v závislosti na frekvenci ultrazvuku. Skutečností je, že nízké frekvence ultrazvuku (20-28kHz) mají za následek razantní čištění, vhodné pro silně znečištěné celokovové díly, kde nečistota je velmi úporná. V poslední době je ze strany servisů významný nárůst poptávky po čističkách s nízkou frekvencí  Na našich stránkách  jsme proto začali jako první nabízet profičističky  ENE II o objemu 3,6,9,13,20,27litru, které čistí frekvencí 28kHz.

Standardně je většina čističek vybavena zářiči o frekvenci ultrazvuku 40kHz. Je to universální frekvence, vhodná pro celou škálu znečištění.  Vhodnou volbou nastavitelných parametrů lze docílit velmi dobrých výsledků při čištění

Všší frekvence čištění (120,180kHz) je používána tam, kde je třeba čistit  s ohledem na to, aby kavitace nepoškodila některé součástky –používá se při čištění tištěných spojů, nebo základních desek PC, …..

Velmi častou volbou je používání dvoufrekvenčních čističek  s možností čistit buď s frekvencí 20kHZ nebo 40kHz. Různorodost znečištění dílů, která je pro autoservisy charakteristická napovídá, že volba takové čističky je velmi vhodná. 

V poslední době se u průmyslových čističek používá k čištění dvou nebo tří frekvencí najednou. I takové máme v nabídce.

 

5.Koncentráty a chemie.

 

Pro čištění v ultrazvukových čističkách je nezbytné používat koncentráty, které významným způsobem ovlivňují kvalitu čištění. Kromě toho, že naruší a pomáhají „rozpouštět“ nečistoty na povrchu, je významným prvkem to, že snižují povrchové napětí kapaliny, což způsobuje lepší přilnutí k povrchu a zvýšení účinnosti čištění v jemných záhybech.  Dlouhodobým prodejem nejrůznějších koncentrátů jsme dospěly k tomu nejúčinnějšímu. Je to koncentrát MAX III, který se prodává v 5,10 a 20ti litrových kanystrech, nebo 208Litrových sudech –používá ho 90% autoservisů, kteří jsou našimi klienty. Ředění je vodou 1:3 (nejsilnější pro úporné silně znečištěné díly), standardně se používá ředění 1:5. 

Jedna rada na závěr: Pokud chcete čistit v koncentrátu několikrát opakovaně, je vhodné nejdříve znečištěné díly předčistit například v jarové vodě, nebo v lázni s naším levným koncentrátem Ultrasonal.

 

6.Rady na závěr

 

Je velmi důležité dodržovat pokyny, uvedené v návodu, který s čističkou obdržíte. Téměř u všech čističek je nezbytné dodržovat minimální náplň, ta je většinou 2/3 maximální náplně. Pokud budete čistit s nižší hladinou (což se bohužel často stává), hrozí zničení čističky.  Dále je nezbytné chránit nerez vanu před hrubým poškrábáním povrchu tím, že bude používán nerez koš. Vibrace kavitace totiž  při poškození povrchu vany mohou způsobit že škrábanec je „rozvibrován“ (třeba za několik měsíců) do praskliny. Pokud nechcete používat koš, je nezbytné čištěný předmět buď zavěsit, nebo podložit nekovovým dílem.

 

S výběrem vám rádi pomůžeme. Kontaktujte nás na tel. 777 100 077

 

Ing.Jiří Poledníček

Ředitel společnosti ACESIO s.r.o.

www.ultrasound.cz